Radio Opole » Śladami Kresowej Atlantydy

Audycje

2020-10-11, 20:01

Tadeusz Olszański "Śladami Kresowej Atlantydy" (11.10.2020)

Tadeusz Olszański "Śladami Kresowej Atlantydy" (11.10.2020)
W programie Śladami Kresowej Atlantydy zaprezentowaliśmy drugą część rozmowy z Tadeuszem Olszańskim, który młodość spędził w Stanisławowie. Ten publicysta, tłumacz, znawca Węgier relacjonował igrzyska olimpijskie. Był też korespondentem Polskiego Radia i Telewizji na Węgrzech oraz w Jugosławii. Jest też autorem dwóch książek o Stanisławowie, które wzbudziły uznanie czytelników. W naszym programie opowiedział o tym niezwykłym mieście, jego wielokulturowej mozaice. Podczas wojny ratując się przed aresztowaniem przez Niemców rodzina Tadeusza Olszańskiego musiała uciekać na Węgry. Po wojnie familia ta osiadła w Opolu. Jak mówi nasz rozmówca, to miasto odegrało ważną rolę w jego życiu. Jego szkolnymi kolegami byli m.in. późniejsi profesorowie, wojskowi, ludzie kultury, znani sportowcy. Nasi słuchacze usłyszeliu też refleksje na temat współczesnego Stanisławowa, który radzieckie władze przemianowały na Iwano-Frankiwsk. Pan Tadeusz uważa, że w Iwano-Frankiwsku nadal najpiękniejszy jest Stanisławów.

2020-10-06, 09:14

Tadeusz Olszański "Śladami Kresowej Atlantydy" (04.10.2020)

Tadeusz Olszański "Śladami Kresowej Atlantydy" (04.10.2020)
W programie przybliżymy dzieje Stanisławowa. O tym wielokulturowym mieście opowiedział wychowany tam Tadeusz Olszański, publicysta, tłumacz, znawca Węgier, dziennikarz, który relacjonował igrzyska olimpijskie. Był też korespondentem Polskiego Radia i Telewizji na Węgrzech oraz w Jugosławii. Po wojnie zamieszkał w Opolu. Ostatecznie osiadł w Warszawie. W 2008 roku ukazała się jego wspomnieniowa książka „Kresy kresów. Stanisławów”. Jej publikacja stała się wydarzeniem na rynku wydawniczym. Pojawiły się wznowienia. Zainteresowanie czytelników tematem zachęciło autora do napisania książki „Kresy kresów. Stanisławów jednak żyje”. O tym niezwykłym mieście, jego klimacie, mieszkańcach, kulturze oraz przeszłości usłyszeliśmy w rozmowie ze świadkiem historii Tadeuszem Olszańskim.
2020-06-29, 12:05

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy" (28.06.2020)

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy" (28.06.2020)
O Wilnie opowiemy w programie Śladami Kresowej Atlantydy. Naszym przewodnikiem po dziejach tego królewskiego miasta będzie prof. Stanisław Sławomir Nicieja. W sierpniu do rąk czytelników ma trafić XV tom jego popularnego cyklu „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych”. Książka ta poświęcona jest właśnie drugiej stolicy Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
2020-06-07, 20:02

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy"

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy"
W programie Śladami Kresowej Atlantydy opowiedzieliśmy o Buczaczu, mieście nad rzeką Strypą. W przeszłości tamtejsza twierdza broniąc południowo-wschodnich rubieży Rzeczpospolitej powstrzymywała ataki Tatarów, Turków, Mołdawian i Kozaków.
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »